TOSYA KIL TELASI UZMANLARIN GÖRÜŞÜNE SUNULDU

2007-09-27 20:36:00

Sevgili arkadaşlarım memleketim Tosya da  kıl ipinden dokunan ve elbisede buruşmayı önleyen yaka ve ön kısımlara konulan tela hakkındaki bu güzel bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.Tosya da ayrıca banyo ve hamamlarımızda kullandığımızda kesede   dokunmaktadır...  

 

 

 Tosya(AA, İsmail ŞANAL) / AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ UŞAKMÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. FİKRİ ŞENOL VE EL SANATLARI UZMANI BİRSEL ÜSTÜNTEPE BAŞKANLIĞINDAKİ ARAŞTIRMA HEYETİ TOSYA KIL TELASINI MASAYA YATIRDI. MODANIN İSKELESİ OLAN KIL TELA ÜLKEMİZDE SADECE TOSYA İLÇESİNDE DOKUNUYOR, ARAŞTIRMACILAR 4 MURATTEKSTİLDE YAPTIKLARI ARAŞTIRMA SONRA ÜRETİLEN ÜRÜNLERE TAM NOT VERDİLER.

Ülkemizde ve dünyada ürettiği ürünler ile ilklere imzasını atan Kastamonu ‘ un Tosya İlçesi kıl ipinden dokunan ve elbisede buruşmayı önleyen yaka ve ön kısımlara konulan telalar bu gün birçok uzman tarafından beğeni topluyor.  Bir zamanları sayıları 500 lere varan otomatik tela tezgâhları zamanla çıkan yapışkan tela ile rekabet gücünü kaybedince bir bir kapatıldı.

Image

Bu gün birçok tela dokuma fabrikasında üretilen kıl ipliğinden dokunan telalar ise son yıllarda moda dünyasında elbisenin kalitesine damgasını vurdu.  4 Murat Tekstil Dokuma Fabrikasında incelemelerde bulunan Afyon Kocatepe Üniversitesi Uşak Mühendislik Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Fikri Şenol Başkanlığındaki heyet El Sanatları Uzmanı Birsel Üstüntepe ile birlikte iplikten tela olana kadar tüm gelişmeleri yerinde inceledi. Yapılan inceleme ve araştırma sonrasında yetkililer yaptıkları açıklamalarında Tosya Telasının birçok Avrupa ülkesinde üretilen teladan daha kaliteli olduğu, üretimin artırılması yolunda yapılacak her girişimciye sahip çıkılması belirtildi.

Image

Üretilen telaların iç ve dış pazarlarda alıcı bulması için mutlaka tezgâhların günümüz tekniğine uygun olarak çoğaltılıp, bu günkü kalitenin korunması ve bu telaların tanıtımının daha iyi bir şekilde yapılması gerektiği belirtildi.TUBİTAK’ tan gel araştırmacı heyet 4 Murat Tekstil Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Telli’ den tela hakkında bilgi aldılar.

Image

Tüm incelemelerden sonra Prof. Dr. Fikri Şenol bir açıklama yaptı “Tosya Kıl Telası asırlardır el tezgâhlarında dokunarak terziler tarafından elbise yaka ve ön kısımlarında kullanılıyordu. Biz ürünün TUBİTAK tarafından bir değerlendirmesini yaptık, ülke ihtiyacını cevaplamaya çalışan bu tezgâhlarda üretimi artırmak ve kaliteyi üst düzeylere taşımak için yeni iş makineleri ile teknik cihazlara ihtiyaç var. Bu konuda 4 Murat Tekstil ile başlattığımız çalışmalarımız sürecek, konu hakkında geniş bilgilendirmeyi önümüzdeki günlerde yapacağız, diyebilirim ki  Tosya Kıl Telası birçok Avrupa Ülkesinde üretilen telalardan daha üstün ve kaliteli olduğunu yapılan araştırma ve çalışmalar ile gördük. Gönül ister ki tezgâh sayısı ve üretim artsın dokunan bu telalar çeşitli ülkelere ihraç edilerek ülkemize gelir sağlansın” dedi.

 

(Bu  haberi blogumda yayınlamama izin veren   http://www.tosya.bel.tr/  ye teşekkür ederim)

394
0
0
Yorum Yaz