CİVİLİ KASNAKTA LİF ÖRME

2006-09-27 11:08:00

SAMSUN DAN BLOGLARIMIZIN TAKİPCİSİ SEVGİLİ DURU HANIM BİZE LİFİN YAPILIS HAKKINDA BİLGİ VERMİS .SEVGİLİ DURU HANIM İLGİNİZ İCİN COK TESEKKÜRLER .SAGOLUN... 

      Lif altıgen tezgahta eşit aralıklarla çakılı çivilere sarılarak yapılıyor. bildiğim 5-6 farklı örnek var ben sizlere papatya örneğini anlatmak istiyorum. iki farklı renkte ip kullanılıyor. kendimize yakın alan kenarın 4. çivisinden dolama işlemine başlıyoruz. dolama iki çivi arasında bir gidip gelme işlemine diyoruz.4. çividen başlayarak 3 dolama yaptıktan sonra bir alt sırayı atlayarak 6. çividen dolamaya devam ediyoruz. altdan 4. çivi dahil dolama işlemi bittikten sonra tezgah altıgen olduğundan bu işlemi 3 yönde de yapıyoruz. ip ne çok gergin ne de çok gevsek olmalıdır.hafif gergin olursa tezgahtan çıktığında puf puf olur. ikinci renk ipe geçiyoruz. bu kez yine başladığımız yönden 3. çividen başlıyoruz dolama işlemine ve boş kalan sıraları ikinci renk ile dolduruyoruz. yine ikinci renk ile dolama işlemi de 3 yönde olacak. daha sonra (balıkçı mekiği diyoruz biz) mekiğe ip sarıyoruz ve her bir çakışan noktayı düğümlüyoruz. ortada işlemi bitiriyoruz. ben bu şekilde iki tane hazırlıyorum ve biribirine 5 köşeden dikiyorum. eldiven şeklinde bir lif oluyor. ayrıntılı anlatmaya çalıştım diğer örnekleri ve anlaşılmayan kısımları isterseniz tekrar açıklamaya hazırım.

 

altıgen kasnağın her köşesine bir çivi rast gelmeli ve bir köşeden diğer köşeye kadarki çivi sayısı 13 adet. Ayrıca çivilerin arası eşit ve 1cm olmalı. Simetri çok düzgün olmalı ki lif de düzgün çıksın. benim kasnağımı marangozluk yapan babamın arkadaşı yapmıştı. ayrıca arkadaşlar bir uyarı : çiviler ince, topuzu az olan cam civisi olursa lif bittiğinde kasnaktan çıkarmak bir eziyete dönüşmeyecektir:)
ben bu lifleri çok zevkle yapıyorum. ayrıca daha önceki mailimde de bahsettiğim gibi farklı dolamalarla farklı modellerde çıkarabilirsiniz.
yapmak isteyenlere kolay gelsin
SAMSUN'DAN DURU

 

 

Altıgen bir halı dokuma tezgahında lif yapılıyormuş.. Bir kaçmodel gördüm çok hoşuma gitti. Ayrıca zevkli de bişiye gibi geldi.. Ama interneti o kadar araştırmama rağmen yapılışına hiç rastlamadım.. Siz de böyle bir model var mıdır? Ya da bulabilir misiniz? Yapılışını öğrenmek için can  atıyorum.BONNUK

 

Sevgili BONNUK  arkadasım benden civili kasnakta lif örnegi istemis.Bende oglumun ilkokulda elisi dersinde  yaptıgı lifi ekledim.hatırladıgım kadariyle bir tahta üstüne altıgen seklinde olmak üzere civiler cakılıyor.Biz bu lif icin bir kenara 7 civi cakmısız.ipler karsılıklı civilere istenilen kalınlıkta dolanır ve bütün cüvüler dolduktan sonra iplerin kesistigi yerler baska bir iple dügümlenerek sekil verilir.Suanda ipliklerin sarılıs  asamasını tam hatırlıyamadım.eger bilen arkadas varsa  lütfen yazsın.

 

 


LİFİN TERSİ

1579
0
0
Yorum Yaz